8.6.10

Gdzie szukać światowej klasy designu?


Pozostając we włoskim klimacie, chcę dziś zaprezentować dwie wyjątkowe włoskie firmy: Kartell i Alessi.

Mianownikiem łączącym te dwie kolebki włoskiego wzornictwa to najlepsi projektanci, światowej sławy design, prostota, użytkowość. To firmy, których produkty są rozpoznawalne na całym świecie.  Produkty, które stały się ikonami designu XXI w.

Czerpiąc inspiracje z produktów Kartell czy Alessi, zawsze będzie to strzał w dziesiątkę. Prostota, piękno i ponadczasowość to ich wyróżniki. Mimo, że obie firmy zostały założone ponad pół wieku temu, ich produkty nie zestarzały się i większość z nich produkowana jest po dziś dzień, nie tracąc nic na aktualności.

KARTELL - królestwo plastikowych form

Firma została założona  1949 r. przez małżeńtwo Castellich. Ona - Anna - architektka, której pasją było projektowanie. On - Giulio - inżynier zafascynowany plastikiem, marzący o własnej firmie produkującej przedmioty z tworzywa sztucznego. I tak to się zaczęło. Połączyli swoje pasje i założyli firmę. Anna projektowała i czuwała nad jakością produktów, materiałem z którego wszystko robili był...plastik. Ale nie od razu było tak różowo. Zaczynali od akcesoriów samochodowych,  dopiero później przyszły wnętrza. Trafili na tzw. "włoski cud", gdy gwałtownie rozwijał się handel i przemysł, a ludzie, po wojnie, pragnęli ładniejszych, bardziej kolorowych wnętrz.
Jeden z najsłynniejszych modeli Kartell, to krzesło Louis Ghost zaprojektowane przez Philippe Starcka. Inni znani projektanci, projektujący dla Kartella to bracia Bouroullec, Marcel Wanders, Antonio Citerro.
Kartell ma swoje muzeum w Mediolanie.
Strona internetowa: http://www.kartell.it/fot.kartell.it 

Krzesła typu Modemoiselle Missoni (różne wzory)
WWW: deco24.pl
CENA: 2250 PLN

Lampa Tati
WWW: deco24.pl
CENA: 1727,86 PLN

W Polsce produkty firmy Kartell można kupić m.in.:
w sklepie Kartell na ul. Kruczej 17 w Warszawie
WWW: kartell.com.pl
oraz przez stronę:
WWW: deco24.pl


ALESSI - dizajenrsko w kuchni

Tym razem zacznę od końca, ponieważ nie mogę oprzeć się żeby napisać o najsłaniejszej na świecie wyciskarce do cutrusów. Oto ona:

fot.objectsby.com

WWW: fabrykaform.pl
CENA: 274 zł

Jest to jeden z najpopularniejszych produktów Alessi,  zaprojektowany przez wybitnego Philippe Starcka.
Alessi założył w 1921 r.  Giovanni Alessi. Firma rozwinęła skrzydła po kilkudziesięciu latach działalności. Dopiero gdy Alberto Alessi, wnuk założyciela, w 1970 r. przejął kontrolę nad promowanym wzornictwem, Alessi przekształciła się w światowej sławy markę. Współpraca z architekatmi i projektantami takimi jak Alessandro Mendini, Ettore Sottsass, Richard Saper, czy Achille Castiglioni zaowocowała światowymi dizajnerskimi hitami.
Strona internetowa: www.alessi.com

Poniżej prawdziwy celebrity wśród czajników. Projekt Michaela Graves' a z 1985 r. sprzedał się w największej ilości w historii firmy.

fot.designquest.biz
WWW: fabrykaform.pl
CENA: 505 zł
fot.modernform.pl

WWW: modernform.pl
CENA: 533 zł


W Polsce produkty firmy Alessi można kupić m.in. na:

WWW: modernform.pl
WWW: fabrykaform.pl
WWW: galerialimonka.pl

1 komentarz:

Zat-Artech pisze...

Rzeczy są świetne, marka nie jest mi znana, ale zdjęcia mówią same za siebie. Szkoda, że niestety ceny są bardzo wysokie, więc póki co można tylko popodziwiać krzesła w internecie :) Ale takie warte są dużych pieniędzy.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails