28.2.11

Inspiracja kolorem: Blue!

Witajcie poniedziałkowo :) Pierwszy dzień tygodnia zaczynam z kolorem niebieskim. Kolorem nieba, morza, przysłowiowych migdałów, szlachetnych kamieni...motyli..i jeszcze wielu, wielu pięknych rzeczy :) W mieszaniu mam granatowo-niebieski obraz, wczoraj zakupiłam także plakat Jima Dina (granatowo-czerwony) oraz niebiesko-biały obrus przywieziony z Luksoru. A teraz kilka praktycznych informacji o niebieskim:

~ Jakie kolory łączyć z niebieskim? 
Niebieski jest kolorem chłodnym, więc i wszystkie chłodne odcienie świetnie będą do niego pasować - np. szary, zgaszony fiolet, palony róż. Najbardziej klasyczne połączenie niebieskiego jest z bielą. Gdy niebieski będzie w ciemnym wpadającym w granat odcieniu osiągniemy świetny marynarski efekt. Jeśli natomiast lubimy kontrasty niebieski najlepiej zagra z czerwienią

~ Gdzie stosować niebieski
Niebieski to kolor sprzyjający koncentracji, wyciszeniu, wzbudza zaufanie i wywołuje wrażenie profesjonalizmu (stąd wiele firm i korporacji ma niebieskie loga, prezentacje biznesowe robią na niebieskim tle :) Jest to kolor harmonii i spokoju. Można zastosować go na ścianach - tu radziłabym unikać nasyconego niebieskiego - najlepiej sprawdzi się jasny błękit, który dodatkowo powiększy wnętrze. Niebieski najlepiej sprawdza się w dodatkach i obiciach mebli - niebieska sofa, granatowo-białe poduszki w pasy, szaro-niebieski geometryczny dywan, niebieskie grafiki czy plakaty. Dla wyjątkowych wielbicieli niebieski może zagościć na ścianach w jasnym intensywnym odcieniu albo w granacie (jak na zdjęciach poniżej). Ale taka odwaga wymaga bardzo dużej konsekwencji w doborze reszty wyposażenia i dodatków. Niebieski ładnie łączy się także z kolorem złotym!

~ Czego unikać?
Unikałabym aranżowania mieszkań w naszej części geograficznej na modłę niebiesko-białej Grecji. Moim zdaniem wygląda to tandetnie i zupełnie nie wpasowuje się w nasz chłodny klimat. Nie radziłabym także robić niebieskiej zabudowy kuchennej. No chyba że jest to część między górnymi a dolnymi szafkami, która będzie np. w piękne kwiaty w odcieniu zgaszonej niebieskości :)

~ Na co zwrócić uwagę?
Jak to zawsze w przypadku kolorów - na odcień. A tych jest wiele - akwamaryn, granat, jasny błekit, turkus, Tiffany blue itd. Najpewniejsze połączenie: biel. Najlepiej stosować: salon, sypialnia. 
Mój nabytek - plakat Jim Dine (amerykańskiego artysty Pop Artu) znaleziony na ebayu. Będę ściągać go z Niemiec. Poprzedni plakat tegoż artysty zamówiłam aż z USA, z Kaliforni. Ale było warto!:))


PS Więcej niebieskości: 

~ Miłego dnia ~

Brak komentarzy:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails