29.5.10

Toskańskie wille - jak stworzyć wnętrze do którego chce się powracać?

Toskania to prawdziwy raj dla wielbicieli pięknych wnętrz. Oprócz rozkoszy podniebienia, region ten oferuje też rozkosz dla oczu, w szczególności dla miłośników renesansu. W tym okresie zaczęły powstawać wspaniałe wille na toskańskich wzgórzach. Początkowo były to domy służące sezonowemu odpoczynkowi, położone  w niedalekiej odległości od miast. W toskańskim stylu dominują ciepłe kolory i kolory ziemi. Zastosowanie elementów z żelaza, kamienia na ścianach, rustykalnych dodatków, drewnianych mebli oraz marmurowej podłogi doda naszemu wnętrzu włoskiego smaku :)

fot.lifeinitaly.com

Dziesięć przykazań toskańskich willi, które sprawiają, że zawsze chce się do nich powracać. Oto wyznaczniki toskańskiego stylu:

1. Po pierwsze,  kiedy wchodzimy do środka, wita nas delikatny półmrok i kamienne zimne posadzki…marmur, terrakota czy zwykły kamień dają poczucie przyjemnego chłodu.

fot.in-tuscany.it fot.in-tuscany.it

2. Kuchnia, zazwyczaj z kamiennym blatem, jest duża i przestronna, tak aby zmieściło się w niej sporo osób. Zazwyczaj otwarta (bez drzwi) aby móc w niej spędzać jak najwięcej czasu…na pichceniu, piciu wina i rozmowach…Urocze dodatki to akcesoria do przechowywania oliwek, wina i oliwy.

  
fot.tuscan-home-101.com


fot.villacastiglioncello.it

3. Ściany i sufity nie raz zachowane są w tak dobrym stanie, że nadal widnieją na nich freski, często przedstawiające delikatne motywy kwiatowe.

4. Meble zazwyczaj utrzymane są w starym stylu, drewniane i dość ciężkiej konstrukcji. Wspaniale wkomponowują się w renesansowy całokształt. 
 

5. Łazienka…powinna zamienić się nawet w prawdziwe małe spa, wyłożone kamieniem, marmurem lub mozaiką, z przemyconymi antycznymi motywami.


I jeszcze kilka słów na temat otoczenia...

6. Willa musi być malowniczo położona na wzgórzach, tak aby widok z tarasu na winnice i pola oliwkowych drzew cieszył oko.

7. Willa powinna być otoczona ogrodem, w którym górują strzeliste cyprysy.


 8. Taras…najlepiej usytuowany tak, aby chronił od upału.

9. Częstym elementem jest także patio, gdzie podcienie pozwalają odpocząć od słońca. 

 
fot. Beata Węgrzynowska

10. A na zewnątrz zawsze znajdziemy okiennice, które zapewnią w środku przyjemny chłód.

  
fot. frameitforlessinc.com

W poszukiwaniu informacji o dekorowaniu wnętrz w toskańskim stylu, znalazłam ciekawą stronę, www.tuscan-home-101.com, która wprowadza w meandry dekoracji, przechodząc kolejno przez wszystkie elementy wyposażenia toskańskich kuchni, łazienek, sypialni, salonów a także oświetlenia, architektury, mebli itd. Polecam! 

Autor: Beata Węgrzynowska


2 komentarze:

starbor pisze...

Zakochaliśmy się w Toskanii... .:)

Anonimowy pisze...

Zapraszam do zakupu mebli kuchennych

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails