10.11.14

{ Co warto wiedzieć przed zakupem biokominka i czego NIE należy z nim robić - WYWIAD }

Wszystko co chcielibyście wiedzieć, a boicie się zapytać! Dziś o przygotowaniu do zakupu, użytkowaniu oraz o tym, czego z biokominkami robić nie można opowiada ekspert firmy Kratki.pl - Pan Jacek Kuchrski.

Dlaczego warto kupić biokominek?
Biokominki są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie ciepło domowego ogniska oraz magie i atmosferę, którą zapewnia obecność żywego ognia w pomieszczeniu. Są cennym elementem wystroju wnętrz, który przyciąga uwagę i zwiększa estetykę mieszkania. Dla mieszkańców bloków czy kamienic posiadanie tradycyjnego kominka było to do tej pory niemożliwe - biokominki są odpowiedzią na potrzeby właśnie tej grupy konsumentów. Ponadto emitują śladowe ilości ciepła umożliwiające ogrzanie małej powierzchni i podniesienie temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajdują.



Czy biokominek  jest prosty w obsłudze?
Biokominki są bardzo proste w obsłudze. Jedyne co trzeba zrobić, aby cieszyć się widokiem ognia w pomieszczeniu, to wlanie biopaliwa to biowkładki do 3/4 jej pojemności i jego podpalenie. Aby wygasić płomień zamykamy metalową przesuwkę stanowiąca zakończenie paleniska przy pomocy specjalnej rączki dostarczanej w komplecie z biowkładką.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
W pierwszej kolejności należy podjąć decyzje, co do rodzaju biokominka: wolno stojący, wiszący lub do zabudowy. Następnie wybieramy materiał jego wykonania: metal, szkło bądź specjalna wiórowa płyta o nazwie MDF. Ostatnim krokiem jest wybór odpowiedniego modelu dopasowanego do całościowego wystroju mieszkania.

Jak utrzymywać do w czystości, jak o niego dbać?
Biokominki nie wymagają specjalnej pielęgnacji czy czyszczenia. W zależności od materiału wykonania wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć płynem do szyb lub środkiem do pielęgnacji drewna ( w przypadku biokominków wykonanych z MDFu) w celu usunięcia kurzu. Podczas spalania nie wytrąca się sadza, wnętrze paleniska nie ulega również zabrudzeniu, więc użytkowanie biokominków to czysta przyjemność.


Jakie są ceny biokominków?
Cena jest zależna od wielkości biokominka oraz materiału jego wykonania. Zaczynają się od 200 zł a kończą na 2 300 zł.

Kiedy jest najlepszy moment na zakup biokominka?
Biokominek można kupić w dowolnym momencie, gdyż nie wymaga on skomplikowanego montażu, podłączenia do przewodu kominowego bądź specjalnego przygotowania mieszkania. Chyba, że decydujemy się na zakup modelu do zabudowy - w tym wypadku należy odpowiednio wcześniej przygotować pod niego wnękę w ścianie.

Czy lepiej jest planować go na etapie urządzania domu czy nie ma to znaczenia?
Nie ma to większego znaczenia - dostępne są modele o zarówno tradycyjnej jak i nowoczesnej stylistyce, dzięki czemu znalezienie modelu dopasowanego do konkretnego wystroju nie będzie stanowiło problemu.


Czy taki biokominek jest w 100% bezpieczny?
Biokominki są w 100% bezpieczne. Biopaliwo posiada atest PZH potwierdzający jego nieszkodliwość, a wnętrze biowkładki wyścielone jest specjalnym niepalnym materiałem, absorbującym biopaliwo i chroniącym przed jego rozlaniem w przypadku przewrócenia biokominka.

W jaki sposób należy go użytkować?
Otwieramy biowkładkę, wlewamy biopaliowo do 2/3 jej objętości, podpalamy i cieszy się pięknem żywego ognia w pomieszczeniu. Płomień wygaszamy poprzez zamkniecie zasuwki znajdującej się u góry biowkładki przy pomocy specjalnej rączki lub czekamy na jego samoistne wypalenie.

Czego NIE należy robić z biokominkiem?
Biokominek należy chronić przed przewróceniem i nie umieszczać łatwopalnych przedmiotów w poblizu paleniska. W żadnym wypadku nie można dolewać biopaliwa do wkładki podczas palenia. 

I jeszcze inspiracje:


26 komentarzy:

  1. bardzo ciekawy, solidnie opracowany artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki za ten wywiad i wszystkie cenne informacje... na pewno się przydadzą przy planowanym remoncie

    OdpowiedzUsuń
  3. A może tak po prostu zbudować klasyczny kominek i wrzucać do niego twarde, polskie, pięknie pachnące drewno :) ?

    OdpowiedzUsuń
  4. z braku możliwości posiadania klasycznego, ten bardzo by mnie urządzał ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wszystko co jest bio, brzmi jakby słabo - ale lepsze to niż nic, jeśli nie możemy wmontować czegoś opalanego drewnem :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bio czy nie bio - to nie jest do końca istotne w nowoczesnych domach, liczy się atmosfera i ogień :)

    OdpowiedzUsuń
  7. sporo przydatnych informacji :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Kominek bio czy normalny - niby jest znaczna różnica, ale bio można instalować w wielu miejscach :)

    OdpowiedzUsuń
  9. A ja tam bym chciała mieć nawet taki kominek :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo interesujący wywiad. Na pewno wielu osobom się przyda ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. bardzo ciekay artykuł, rozwiał wiele moich wątpliwości, dziękuje.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo cenne informacje, do tej pory nie wiedziałam nawet do końca, co to jest biokominek. Wiedziałam, że istnieje coś takiego, ale co to jest - nie do końca.

    OdpowiedzUsuń
  13. W takie zimno jakie teraz panuje na zewnątrz to na pewno warto sobie zainstalować taki kominek! :)

    OdpowiedzUsuń
  14. cudowna aranżacja wnętrza!!

    OdpowiedzUsuń
  15. Mój narzeczony marzył o biokominku. Ja z początku nie byłam przekonana do tego pomysłu. Dopiero gdy przyjrzałam się aranżacjom..przekonałam się na 100%.

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo ciekawy wywiad, który przeczytałem jednym tchem. Sam zdecydowałem się na zamontowanie biokominka, ponieważ na inne rozwiązanie nie mogłem sobie pozwolić. W bloku to bardzo ciekawa alternatywa. Niestety nie zastąpi nam prawdziwego zapachu palonego drewna i takiego ciepła jak prawdziwy kominek ale to ciekawe rozwiązanie, które też cieszy :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Mam biokominek w domu i nieźle grzeje, aż byłam zdziwiona:) Bałam się tylko jak będzie wpływać na nasz telewizor więc musieliśmy je rozdzielić po ścianach. TV nowy- mikołaj przyniósł z electro.pl więc była obawa. Ale jest ok i nic złego się nie dzieje

    OdpowiedzUsuń
  18. Przy zwykłym kominku jest niesamowicie dużo roboty, a w tym szczególnie jeżeli chodzi o czyszczenie i rozpalanie jest to znacznie ułatwione. Prezentuje się równie okazale.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo dużo ważnych informacji. Kominki są piękne ale dobrze dowiedzieć się jak najwięcej przed zakupem.

    OdpowiedzUsuń
  20. Piękne te kominki. Warto sięgnąć do takich informacji przed zakupem :) Ja niestety takiego nie mam :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Moim marzeniem od zawsze był salon z kominkiem.. Jednak tradycyjna wersja nie pasowałaby do mojego salonu, którego wystrój jest zaplanowany na nowoczesny. Biokominek to idealny kompromis! Szczególnie, że są dostępne w różnych ciekawych kształtach. Do mojego pokoju dziennego idealnie pasowałby ten http://www.domzpomyslem.pl/sklep/dekoracje/biokominki-kominki-elektryczne/biokominek-kibic,li183,p267595.html. Szkoda tylko, że za designerski kształt trzeba aż tyle zapłacić.. ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Super, zastanawiałam się, czy warto i dużo wątpliwości rozjaśniłam, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo konkretny wywiad i przydatne dla wszystkich informacje. Super!

    OdpowiedzUsuń
  24. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń